En 30 år gammel plade man skal huske

Det er måske en lidt søgt grund til at anbefale en uaktuel kunstner netop nu, men … det er omtrent 30 år siden, Boston-bandet Mission Of Burma udgav et i mine øjne eminent rockalbum, ’Vs.’. Et album fyldt med snerrende, støjende og samtidig intelligent og elegant postpunk, der bl.a. gjorde brug af tapeloops.

Et af den slags bands, der kunne blive snobbet om i ’High Fidelity’ …

Hvis man ikke umiddelbart kender Mission Of Burma, kan man starte her, for det nummer vil mange nok alligevel nikke genkendende til:

http://www.youtube.com/watch?v=I8piMHsOya4

(hør også Mobys coverversion her.)

Boston og staten Massachusetts er efterhånden kendt for mange bands på den alternative rockscene. Her skal man nok tænke mere Pixies, Splint, Luna, Breeders, Folk Implosion, Galaxie 500, Lemonheads, Magnetic Fields, Buffalo Tom osv. end Aerosmith, Extreme og bandet Boston … Og Mission Of Burma var et af de vigtige fra den første bølge.

Mission Of Burma ‘Vs.’

De debuterede med ep’en ’Signals, Calls and Marches’ (1981), som åbnes med ’Revolver’. Men bandet nåede kun at lave et enkelt decideret album, ’Vs.’ (82), hvis status siden er vokset og vokset til noget nær en klassiker i amerikansk indierock, før de brød op allerede året efter på grund af Roger Millers tinnitus.

Albummet var en stor indflydelse for bl.a. grunderockgrupperne, og det er stadig eminent. Selvom man godt kan høre, at det har 30 år på bagen, lyder det alligevel stadig vedkommende. Og numre som ’New Nails’ og ’Trem Two’ med det nærmest hypnotisk riff, der bliver gentaget igen og igen, kan jeg blive ved med at høre. Igen og igen.

Og så er anledningen til at skrive om dem netop nu vel egentlig også bare, at jeg har fundet en dokumentar om deres gendannelse på YouTube. Og den er højst anbefalelsesværdig.

19 år efter bandets opløsning besluttede de nemlig at blive gendannet. Først med koncerter, men siden også med tre album, hvor især det første, ’Onoffon’, er skide godt!

– Jeg har været forstads-far i et par årtier. Min store glæde er at bringe mine børn i skole, sætte dem af, tage dem til gymnastik og den slags, siger bassist, sanger og sangskriver Clint Conley i dokumentaren ’Not a Photograph’ før den første gendannelseskoncert.

– Jeg skal nok klare det, men det er lidt underligt, siger han og fremviser et uroligt ansigtsudtryk.

Og det gjorde han selvfølgelig. Klarede det. Se filmen om bandets dannelse ud fra punkbandet The Moving Parts og gendannelse her:

http://www.youtube.com/watch?v=UzNnuKa8dkQ

Og så er det da i øvrigt værd at bemærke sig, at R.E.M. såmænd har indspillet et enkelt Mission Of Burma-nummer, nemlig ‘Academy Fight Song’, udsendt som b-side på en fanklub-single i 1989:

 

About the author